‘Konsoloslukta bir şeyler dönüyor’

'Konsoloslukta bir şeyler dönüyor'

Paylaş

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, dün Sırbistan’a resmi ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Sırbistan Sarayı’nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere katıldı. İki ülke arasında bazı anlaşmaların imza töreni sonrasında iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ ile mücadelede Cumhurbaşkanı Vucic’in daha ilk andan itibaren açıkladığı ve sürdürdüğü desteği unutmayacağını belirterek, bundan dolayı kendisine teşekkür etti. Terör örgütlerine karşı uluslararası işbirliği ve mutabakatın çok büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan, bu alanda yapılacak işbirliklerinin ülkelerin refahını, huzurunu sağlayacağını ifade etti.
Türkiye-Sırbistan arasındaki dayanışmanın güçlenerek artacağına inandığını söyleyen Erdoğan, imzalanan anlaşmalarla geleceğe yönelik çok ciddi temellerin atıldığına inandığını kaydetti. Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da cevapladı.

BİZ BAŞLATMADIK

ESKİ GS’Lİ FUTBOLCULAR FORMA HEDİYE ETTİ

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Sırbistan ziyareti sırasında Galatasaray’ın eski futbolcuları Cevad Prekazi ve Zoran Simovic ile de görüştü. Başkent Belgrad’da konakladığı otelde Prekazi ve Simovic ile bir araya gelen Erdoğan’a, sohbet sırasında Galatasaray forması hediye edildi. Erdoğan’ın eski futbolcularla sohbetine MHP Kocaeli Milletvekili ve eski futbolcu Saffet Sancaklı da eşlik etti.

KANAL İSTANBUL’UN TEMELİ YIL SONUNDA

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, İstanbul’da yapılması planlanan Kanal İstanbul projesiyle ilgili de konuşurken “İstanbul Boğazı’na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere, ki Kanal İstanbul dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız” dedi.

PUTİN DE OLUMLU YAKLAŞACAK

Erdoğan, bir gazetecinin, “Ne zaman Türk Akımı Projesi gerçekleştirilecek? Sırbistan’ın Türkiye’ye gaz akımına bağlantısını destekleyecek misiniz?” soruları üzerine şu yanıtı verdi: “Türk Akımı, Rusya Federasyonu ile gerçekleştirdiğimiz bir proje. Avrupa Birliği’nin TANAP projesini gerçekleştirememesinin ardından ortaya çıkan bir kararlı proje ve inşası devam ediyor. Bildiğiniz gibi Karadeniz’den Türkiye’ye geçen bu proje, kara tarafında da bizim topraklarımızdan devam edecek ve Avrupa’ya açılacak.”

İki ülke enerji bakanlarının yaptıkları görüşmeler gibi aynı şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de görüşme sürecinin devam ettiğini belirten Erdoğan, “En kısa zamanda tabii Sırbistan gibi dostlarımıza yenilenebilir enerji konusundaki bu doğalgazın ulaşması bizim temennimizdir. Sayın Putin’in de bu konuda olumsuz düşüneceğine inanmıyorum. Onun da olumlu yaklaşacağını düşünüyorum” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir